Inwestycje liniowe, nazywane inaczej infrastrukturalnymi stanowią spore wyzwanie dla projektanta. Musi on bowiem uwzględnić szeroki zakres obszaru, na którym inwestycje te będą realizowane. Jednym z newralgicznych czynników, jakie należy wziąć pod uwagę, planując wspomniane realizacje jest hałas przez nie generowany. O czym należy pamiętać, projektując liniowe inwestycje i dlaczego analiza akustyczna ma w tym przypadku tak duże znaczenie?
Infrastruktura przyjazna mieszkańcom
Podstawową wytyczną i zasadą, jaką należy kierować się podczas planowania przestrzennego w inwestycjach liniowych jest komfort akustyczny mieszkańców pobliskich budynków. Realizacje drogowe i kolejowe – bo to one najczęściej występują wśród inwestycji infrastrukturalnych – generują spory hałas, który mógłby być zbyt uciążliwy dla osób, mieszkających w pobliżu. Dlatego planując stworzenie nowych dróg, należy przeprowadzić wnikliwą analizę akustyczną i zaplanować przestrzeń w taki sposób, aby nie zakłócać spokoju nadmiernym hałasem.
Jak przebiega planowanie przestrzenne i analiza akustyczna na terenach, gdzie powstać mają inwestycje liniowe?
Analiza uciążliwości akustycznej wymaga realizacji kilku etapów:
- weryfikacji dźwięków, pochodzących z planowanej inwestycji i ich oceny pod względem dopuszczalnych norm,
- zebrania danych dotyczących ukształtowania i zagospodarowania terenu,
- zaprojektowania sposobów maksymalnego wyciszenia i ograniczenia hałasu, dobiegającego z inwestycji.
Ekspertyza uciążliwości dźwięków jest niezbędna, aby inwestycja liniowa stała się przyjazną mieszkańcom i nie generowała obniżenia komfortu ich życia. Odpowiednie zaplanowanie przestrzeni i przebiegu infrastruktury, a także współpraca z profesjonalnymi akustykami przyniosą satysfakcjonujące rezultaty – inwestycja będzie służyć założonym celom bez strat dla mieszkańców. Oferujemy wsparcie w zakresie realizowania ekspertyz, a także pomoc merytoryczną dla maksymalnego obniżenia generowanego hałasu.
Czytaj również: Czym jest opracowanie środowiskowe