Ograniczenie hałasu przy drogach i kolejach byłoby niemożliwe bez odpowiednich pomiarów, kontroli oraz zabezpieczeń. Analizy akustyczne zapewniają możliwie największe wyciszenie. Sprawdź koniecznie, jakie znaczenie ma akustyka w inwestycjach drogowych i kolejowych.
Akustyka w kolejach
Ochrona przed hałasem w kolejach polega na utrzymaniu emisji hałasu na poziomie dopuszczalnym lub niższym. Do analizy akustyki w inwestycjach kolejowych przeznaczone są wskaźniki hałasu. Stosuje się je do długookresowych pomiarów lub do oceny i kontroli warunków akustycznych w odniesieniu do jednej doby. Jest to tzw. monitoring akustyczny, którego wynikiem najczęściej jest mapa akustyczna złożona z części opisowej i graficznej. Na terenach, gdzie poziom hałasu przekracza dopuszczalne normy tworzy się programy ochrony środowiska.
Zabezpieczenia akustyczne w inwestycjach drogowych
W przypadku inwestycji drogowych akustyka polega na ocenie źródła dźwięków i otoczenia, w którym będzie przebiegać droga. Najlepszą metodą zabezpieczenia przed hałasem jest odpowiednia lokalizacja inwestycji drogowych np. na terenach, które są najmniej wrażliwe na hałasy. Normy dotyczące akustyki w inwestycjach drogowych są określone w przepisach prawa ochrony środowiska.
Każda nowa nawierzchnia obniża poziom hałasu, eliminując przy tym nierówności, ubytki i deformacje. W tym celu stosuje się pochłaniacze akustyczne, które absorbują własną materią jak największą ilość fal akustycznych, oraz izolatory akustyczne. Najczęściej wykorzystywanym zabezpieczeniem są ekrany akustyczne, które stanowią 90% urządzeń tłumiących hałasy. Przy drogach stosuje się również:
- wały ziemne
- wały plus ekran
- tunele
- zabudowy ekranujące
- zastosowanie zieleni
Czytaj również: Planowanie przestrzenne a hałas od inwestycji linowych