Polskie prawo mówi, że hałas traktowany jest jako zanieczyszczanie, a przekroczenie dozwolonych norm jest karalne. Dzięki analizie akustycznej możemy poznać źródło hałasu oraz zniwelować jego skutki. Wszelkie inwestycje muszą być dostosowane do podanych norm emisyjnych. Aby dokonać przystosowania akustycznego, potrzebne są informacje z analizy akustycznej, pozwalające na ponadnormatywne ograniczenie hałasu.
Jaki dane znajdują się w dokumentacji akustycznej?
Aby wykonać poprawną analizę akustyczną, należy zapoznać się dobrze z lokalizacją przedsięwzięcia lub inwestycji, ukształtowaniem terenu w tamtym obszarze oraz otaczającą zabudową. Trzeba przeanalizować pobliską klasyfikacją terenów chronionych akustycznie. Po tym w analizie umieszcza się informacje z parametrami źródła hałasu. Warto również dołączyć do dokumentacji ortofotomapę.
Na podstawie tych informacji określa się klasyfikację akustyczną. Należy również zaznajomić się z Miejscowymi Planami Zagospodarowania Przestrzennego z uwzględnieniem faktycznego stanu, na przykład na podstawie zdjęć lotniczych lub po prostu wizji terenowej.
Wiele kwestii w rozporządzeniu dotyczącym norm hałasu pozostaje wciąż niesprecyzowanych, dlatego ostateczny wygląd analizy akustycznej jest wypadkową profesjonalnych i doświadczonych akustyków.
Kiedy przygotować dokumentację akustyczną?
Dokumentację akustyczną przygotowuje się już na etapie planowania inwestycji. Jest to konieczny element, aby uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia. Jeśli taka analiza wykaże, że normy hałasu zostały przekroczone, trzeba zaplanować działania, które pomogą w przestrzeganiu obowiązujących norm. Mogą być to działania organizacyjne lub techniczne. Do tych pierwszych zaliczamy ograniczenie prac do pory dziennej, do drugich – użycie cichej nawierzchni lub ekranów akustycznych. To w gestii inwestora leży zaproponowanie działań, które pozwolą na ograniczenie emisji hałasu.
Czytaj również: Zabezpieczenia akustyczne zasady działania skuteczności